Kontakta oss

Tel växel: +46 8 699 65 70
Mejladress: kansli@danssport.se

Postadress:
Svenska Danssportförbundet, Idrottens Hus, Box 11016, 100 61 Stockholm
Besöksadress:
Skansbrogatan 7
Leveransadress: Östgötagatan 98 D, 116 64 Stockholm
Fakturaadress: FackID 7831, Box 3040, 831 03 Östersund 
Fakturaadress e-post: 7831@faktura.scancloud.se

Organisationsnummer: 802010-0452

Bankgiro: 637-8624
Bankgiro: 637-8608 (licenser)
Swish: 123 385 11 51

Rapportera fel på hemsidan!

22-06-01

Kansliet

Thomas Jansson Generalsekreterare
Ida Kvist Service Desk, Klubb, IF Utveckling, Utbildning, Projekt administration, Antidoping
Theres Frifarare Service Desk, Tävling, Domare, Statistik, Årsmöte
Sandra Svanberg PR & Kommunikation
Lena Sulkanen Stab
Mikaela Hellsten Tävlingsadministration, vikarie
Jens Johansson Återstartsstöd

Styrelsen

Tina Sturesson Ordförande
Karolina Filipsson Vice ordförande i förbundsstyrelsen & projekt Breaking
Tony Irving Vice ordförande
Jan Lund-Jensen Styrelseledamot, ekonomiansvarig & projekt Breaking
Margaretha Bäck Styrelseledamot, verksamhetsområde Disco & Performing art.
Victor Henriksson Styrelseledamot & landslagskapten Hiphop
Therese Magnesen Komét Ledamot
Anna Isvén Suppleant i förbundsstyrelsen & projekt Paradans
Oscar Ågren Suppleant
Judith Martinez Åkesson Suppleant i förbundsstyrelsen, ordförande i verksamhetsområde Disco & Performing art, landslagskapten Disco & Performing art.

Verksamhetsområde Disco & Performing art

Judith Martinez Åkesson Suppleant i förbundsstyrelsen, ordförande i verksamhetsområde Disco & Performing art, landslagskapten Disco & Performing art.
Violeta Kazic Landslagscoach Performing art
Anna Hentilä Wretling
Erica Dunder
Emma Forsberg
Amanda Lidholm
Margaretha Bäck Styrelseledamot, verksamhetsområde Disco & Performing art.
Thea Bittkau
Anna G Jansson Landslagscoach Disco

Verksamhetsområde Bugg & Rock´n Roll

Kristoffer Viström Ordförande, tf landslagskapten BRR, förening, utbildning
Erik Engel
Tomas Nilsson
Thomas Nilefalk Tekniska

Verksamhetsområde West Coast Swing

Joachim Sköld Ordförande
Ibirocay Alsén Tävling och tekniska
Christoffer Blöcker Ekonomi
Susanne Karlsson Utbildning
Nina Karlsson Norgren Domare och tränare E-post:
Jimmie Stranne
Leif Karlsson Förening

Verksamhetsområde Hiphop

Sabina Westerling Ordförande, landslagskapten Team Sweden Hiphop, utbildning
Kristoffer Karlsson Tävling och tekniska
Victor Henriksson Styrelseledamot & landslagskapten Hiphop

Verksamhetsområde Standard & Latin, Tiodans

Gunilla Palmgren
Kjell Rask
Claus Wodstrup
Jura Borowski Landslagskapten Standard, Latin & Tiodans
Therese Magnesen Komét Ledamot
Sven Hämberg Ordförande
Maria Tengroth

Verksamhetsområde Linedance

Lars Granström
Jonas Dahlgren
Kim Lillskog
Peggy Wandery
Emil Zetterström

Projekt Breaking

Tobias Marin Projekt Breaking - breddsatsning
Karolina Filipsson Vice ordförande i förbundsstyrelsen & projekt Breaking
Lena Arvidsson Styrgrupp Breaking
Jan Lund-Jensen Styrelseledamot, ekonomiansvarig & projekt Breaking

Projekt Paradans

Anja Näslund Styrgrupp Paradans
Angelica Källström Styrgrupp Paradans
Thomas Jansson Generalsekreterare
Anna Isvén Suppleant i förbundsstyrelsen & projekt Paradans

Valberedningen

Evalena Söderlind Sammankallande
Sven Hämberg Ordförande
Ylva Lindberg
Ronny Magnesson
Ann-Katrin Övergaard

Disciplinnämnden

Martin Berg Ordförande

Etiska Nämnden

Gunnar Söderlind
Alt tel: +46 321 13 50
Kontaktperson
Erik Hellners

Stödområde Distrikt

Lennart Larsson
Yvonne Nyman

Stödområde Juridik

Gunnar Söderlind
Alt tel: +46 321 13 50
Kontaktperson
Erik Hellners
Gunnar Hedberg
Roger Lindberg

DansTV - Livestreaming

Kjell Rask Ansvarig DansTV